Složení medů a snůškové podmínky našeho regionu.
U nás získáváme většinou medy smíšené. Což znamená, že včely navštívily a donesly nektar nebo medovici z více druhů rostlin. Na rozdíl od medů jednodruhových, které jsou tvořeny převážně z nektaru jednoho druhu rostlin (např. akátový, řepkový, pohankový, slunečnicový, ...). Medy smíšené jsou ceněné pro svou vyváženou a jemnou chuť.
Zdroje snůšky jsou u nás velmi pestré:
Květové medy - Z jara začínají včely navštěvovat květy vrb, později létají na květy javoru mléče, slivoní, třešní, jabloní, hrušní, pampelišek, řepky a spousty dalších nektarodárných bylin, keřů a stromů, které již nejsou co do množství produkce tak významné, ale jsou nedílnou součástí našich medů a jsou pověstnou třešničkou na dortu. Tyto medy se vytáčí někdy začátkem června.
Medovicové medy - V našich podmínkách jsou medovicové medy zpravidla smíšené. Jsou tvořeny medovicovým medem s příměsí květového medu. Po vytočení prvního (květového medu) v červnu začínají včely navštěvovat květy lip, maliníku, ostružiníku a současně s tím nosí medovici. Především medovici ze smrků, lip, javorů, případně z borovic, buků, jedlí, dubů ... Tyto medy se vytáčejí v polovině července.
Příroda je nevyzpytatelná, a proto je každý rok jiný. Některá období hojně kvete to a jiná zase ono. Někdy přijdou pozdní mrazy a spálí květy nebo nastanou deštivá a chladná období, kdy včely nemohou vylétnout z úlů ven. Zvláště tedy medy medovicové jsou vytáčeny nepravidelně v závislosti na příznivých podmínkách.